O nás

Náš klub, KST Turista Michalovce, slávi v roku 2019 38. výročie od svojho založenia. Je to veľa, alebo málo? Asi budete súhlasiť s názorom, že nezáleží na počte rokov, ale na vitalite a schopnosti fungovať aj po viac ako tridsiatich rokoch. A my fungujeme naplno!

Stalo sa 1. októbra 1981, keď vtedajší úspešný predseda odboru turistiky pri TJ Spoje, Anton Hasák, o ktorom sa dočítate viac v článku Náš predseda je závislý od turistiky bol vtedajším okresným výborom Československého zväzu telesnej výchovy (OV ČSZTV) poverený založiť telovýchovnú jednotu a v nej odbor turistiky (OT TJ Turista Michalovce). Odvtedy vzniklo a zaniklo viacero turistických klubov a odborov, my však fungujeme doteraz. V roku 2005 bol v Michalovciach založený ďalší KST a nazval sa „prvý michalovský“, no náš klub v tom čase existoval už 25 rokov. Preto sme sa rozhodli prijať prívlastok Najstarší michalovský KST Turista (NM KST T).
 

   

Historický dokument: Pozvánka na zakladajúcu schôdzu 

Už tri dni (4.10.1981) po ustanovujúcej schôdzi OT TJ Turista sa zakladajúci členovia vybrali skusmo na prechádzku popri Šírave. Väčšie podujatie, autobusový zájazd s podporou OV ČSZTV do údolia smrti na Dukle, sa konalo na Mikuláša 6.12.1981. Prvým oficiálnym podujatím Klubu bolo spoluorganizovanie VII. okresného zimného zrazu turistov 30.1.1982 v Podhorodi (viď foto) s účasťou niekoľko desiatok turistov. Na programe bola pešia túra, zjazdové lyžovanie a ukázalo sa už aj zopár benjamínkov na bežkách.

    

Po viac ako 38 rokoch sú stále aktívni ešte piati zakladajúci členovia: Olina Hasáková, Ladislav Surmiak, Hanka Surmiaková, Anička Zuhanová a stále úradujúci predseda klubu Tono Hasák.

V súčasnosti je nás 33 registrovaných členov (máj 2019).

Našim hlavným zameraním sú kondičné vychádzky v regióne, najmä pre tých, ktorí majú obdobie výkonostných a vysokohorských túr dávno za sebou, ale s radosťou s nami chodia turisti všetkých vekových kategórií (od 5 do 99:).

Každoročne podnikáme 30 až 35 turistických vychádzok do blízkeho okolia, ale aj do iných častí Slovenska, viaceré sa stali „tradičnými-každoročnými“. Naša účasť na republikových turistických zrazoch je samozrejmosťou.

            Dbáme aj na propagáciu turistiky, najmä propagáciu nášho klubu. Máme za to, že je na vysokej úrovni, či už v printových médiách (Michalovčan, Krásy Slovenska, alebo internetových novinách (Na Zemplíne, Global 24). Dobrá spolupráca je aj s televíziami (Mistrál, Senior, Joj, Markíza, STV) a aj s rozhlasom (Slovensko 1, Regina). Osožné sú aj vývesné skrinky na pešej zóne, kde sú aktuálne informácie a foto z uskutočnených podujatí, ako aj kalendár akcií na príslušný rok. Doba však ide dopredu, nejaké veci sa už objavujú na internetových stránkach a iné, sa tam „nezmestia“. Preto sme sa rozhodli vytvoriť túto kvalitnejšiu stránku.

Z doterajších skúseností vieme, že prezentovanie a zviditeľňovanie úspešných podujatí má zmysel, lebo najmä vďaka tomu prichádzajú stále noví a noví obdivovatelia. Každoročne sa počet členov rozrastá. 

Budeme veľmi radi, ak nám vyjadríte Váš názor na našu stránku, ako sa Vám páči naša propagácia turistiky a krás nášho regiónu. Zároveň máme k Vám prosbu:

-         Ak uvidíte, čo sa dá zlepšiť, oznámte nám,

-         Ak sa Vám naša stránka páči, napíšte všetkým svojim známym

Ď a k u j e m e   

a tešíme sa na Vaše časté návštevy.